Kako saditi peteršilj: Kompleten vodič za začetniki in nadaljevalce

Peteršilj ni zahteven za vzgajanje, lahko ga vzgojite na vrtu, ali na vaših balkonskih cvetličnih loncih.  Peteršilj sodi med koreninsko zelenjavo in vašem gospodinjstvu predstavljala  nezamenjljivi del zelenjave za ozimnico. Če osvojite nekaj temeljnih principov, se boste za par mesecev veselili svojega pridelka

 

Kdaj saditi peteršilj in kdaj je najboljši čas za njegovo pobiranje? To izvedete v naslednjih korakih.

Kaj morate vedeti pred sajenjem peteršilja?

  • ima rad hladnejše klimatske pogoje
  • potrebuje pravilno zalivanje
  • semená petršilja vzklijejo počasneje (3 – 4 tedne) 
  • peteršilj morate pobirati 18 – 20 tednov po sajenje

Kako pravilno saditi peteršilj

Na začetku je treba pojasniti, da je petršilj odporen na zimo in nizke temperature, zato ga lahko prezimujete kar na vrtu.

Tisti, ki želijo svojo kraljestvo zelenjave pospešit na višjo gojiteljsko raven, lahko semena peteršilja posadi v lastni parni rastlinjak ali rastlinjak iz folije, kjer mu tudi ustvarite ugodne pogoje za rast.

Za peteršilj je značilna daljša kalitev, ki je v časovnem obdobju lahko tudi do enega meseca. Za daljšo kalitev peteršilja so zaslužni tako imenovani furokumarini. Semena peteršilja izločajo te kemikalije, ki preprečujejo kalitev plevela. 

Zato je na splošno priporočljivo, da semena peteršilja pred sajenjem za 12 ur namočite v topli vodi, da lahko celoten postopek začnete prej.

Naš nasvet: Za pravilno in hitrejšo rast peteršiljevih semen je priporočljivo uporabiti tako imenovani setveni trak. Vsebuje dušikovo gnojilo, ki podpira boljšo rast mladih rastlin. Želite prihraniti še več časa na vrtu? Pridobite si ročno sejalnico.

Celoten proces  setve lahko poenostavi setveni trak. Z njim ustvarite potrebno brazdo, v katero boste položili semena peteršilja.

Želite saditi semena direktno v zemljo na vrtu? Idealni čas sajenja je v tem primeru konec marca. Pri sajenju pustite med semeni razdaljo 3-4 centimetre, med vrsticami ohranite razdaljo do 30 centimetrov, da bi lahko korenine peteršilja imela prostor za rast.

Za boljšo orientacijo pri sajenju poglejte našega kompleksnega vodiča za gojenje.

Kdaj posaditi peteršilj?

V hladnješih klimatskih pogojih lahko semena peteršilja posadi od konca zima do konca poletja, tudi lahko v začetku jeseni. Če sadite peteršilj v toplejših območjih s tropsko ali subtropsko klimo, lahko začnete saditi kadarkoli od konca poletja do začetka pomladi.

 

Kako saditi peteršilj na vrtu

  • Pomemben faktor je izbrati pravo mesto. Za sajenja peteršilja si izberite sončno stran vrta.
  • Pred sajenjem peteršilja previdno pokrijte zemljo in se znebite velikih kosov gline. Peteršilj obožuje mehko zemljo brez kamnov in grudic.   
  • Izkopajte približno 6-milimetrsko luknjo, v katero postavite seme. Pokrijte ga, zgladite zemljo in jo nežno zalijte.
  • Ne pozabiti peteršilj redno zalivati. Ne pustite, da se vam semena posušijo
  • Po približno enem mesecu naredite selekcijo sadik peteršilja- slabše kose izpulite in med posameznimi rastljinami pustite prostor 7-10 cm.
  • Za vrt je bolj primeren peteršilj / vrtni peteršilj (uporabite lahko tako liste kot korenino). Ta vrsta peteršilja zahteva globlje zemljo, zato bo na takšnem območju bolje uspevala.

Kako saditi peteršilj v cvetličnem loncu

  • Cvetlični lonček postavit na sončno mesto v vrtu ali na balkonu.
  • Semena posadite 6 milimetrov globoko. Pokrijete jih, pokrijte s zemljo in rahlo zalite.
  • Peteršilj v loncu zahteva tudi redno zalivanje. Po enem mesecu, tako kot pri korenini peteršilja, razredčite sadike. Šibke sadike nežno izvlecite in med rastlinami pustite ponovno 7 - 10 centimetrov.
  • V cvetličnem loncu najde svoj dom tako peteršilj notranji/peteršilj kodrasti. Za svojo rast nepotrebuje globoke zemlje, če za uživanje uporabljate samo list. Listi peteršilja so dobri za uživanje in dekoracijo.

Kako skrbeti za peteršilj?

Peteršilja ni treba gnojiti skozi celotno rastno dobo, ampak temeljite na rednem zalivanju. Tla naj bodo vlažna, zlasti med kalitvijo peteršiljevih semen. Tudi tla morajo biti ohlapna in globoka.

Petršilj – škodljivci in bolezni

Preventiva je ključna– to velja vedno v življenju, pri skrbi za peteršilj pa je še toliko bolj pomembna. Kako preprečiti problematične bolezni in škodljivce, ki lahko ovirajo vaše gojenje? Pomembno je, da rastline redno kontrola in tudi obdelava gredice

Peteršilj se najpogosteje spopada z glivičnimi obolenji. Pri gojenju peteršilja vedno pomislite na izbiro pravega škropiva, ki bo preprečilo nastanek plesni in zaščitilo vaš pridelek pred različnimi škodljivci.

 Zelo pomembno je tudi redno zalivanje, vendar je treba paziti, da z vodo ne pretiravamo. Pri zalivanju peteršilja na vrtovih priporočamo uporabo kapljičnega namakanja. Kot že omenjeno, peteršilj postavite na sončna mesta in ga ne sadite pregosto, da bodo posamezne rastline prosto dihale.

Naš nasvet: Če so rastline v zelo slabem stanju in ste poskusili vse, da jih rešite, jih izpulite iz zemlje in odstranite.

Kdaj pobirati peteršilj

Za razliko od korenja, lahko pri peteršilju uživati tudi listje. Če želite uporabiti listje od peteršilja, ga odrežite na ravni tal. S tem podpirajte nadaljno rast.

Naš nasvet: Liste peteršilja lahko nabirate ves čas, vendar pazite, da rastline ne strgate v celoti in tako ostane prostor, da listi spet zrastejo. 

Pri sortah korenin peteršilja je treba zgodnje obirati septembra, pozne korenine peteršilja pa šele oktobra.